(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Kafa Vurma

Anasayfa » Harddisk Kafa Vurma

Harddisk kafa vurma diye tabir edilen optik okuyucu başlıkların arızalanması ve çıkardığı seslerdir. Bu çıkan sesler ise harddiskteki okuma kafaların plakaya çarpmasından dolayıdır.

Sabit disk sürücünüzdeki okuma/yazma kafaları, uzun kolların uçlarında bulunan ve bir şekilde bir plak çalardaki iğneye benzeyen çok küçük bakır bobinlerdir. Bunlar, sabit disk plakalarındaki küçük manyetik bölgeleri değiştirerek ve geri okuyarak sabit sürücünüzdeki tüm verileri oluşturmaktan sorumludur. Okuma/yazma kafaları bozulursa, bir profesyonel kafaları uyumlu bir donör çifti ile değiştirmedikçe verilerinizi okumak imkansız hale gelir. Harddisk kafa atma diyede söylenebilir. 

Harddisk Kafa Vurma

Sabit sürücünüzün gerçekleştirdiği her okuma ve yazma işlemi, sabit disk plakalarının üzerinde gezinen okuma/yazma kafaları tarafından gerçekleştirilir. Sabit sürücünüzün plakalarındaki milyarlarca manyetik sektör tarafından üretilen elektrik sinyallerini alıp değiştirebilirler. Bu elektrik sinyalleri, sürücünüzde yaşayan verilerdir.

Sabit sürücü kafaları , cihazın en hassas kısmıdır. Modern HDD’lerin okuma/yazma hızı gibi tüm erdemlerinden sorumludurlar. Ancak, işlevleriyle ilgili sorunlar, en yaygın HDD arızalarından birini temsil eder.

Harddisk kafa vurma

Harddisk kafa vurma

Labaratuvarda Neler Yapılır ?

HDD kafalarının hareketi elektronik olarak kontrol edilir. Bunların ultra hassas konumlandırma (genellikle) ile birlikte dönen plaka üzerinde 5400 ya da 7200 RPM, mekanik açıdan basit bir iş değildir. Bu nedenle, HDD kafa montajı ve işlevselliği, makine mühendisliği çözümlerinin elektronik ve kontrol ile başarılı entegrasyonunun klasik bir örneği olarak kabul edilir.

Başarısız kafalar, yalnızca sabit sürücünüzdeki verilere erişmenizi engellemez. Plakalara zarar vermek, geri dönüşü olmayan veri kaybına neden olabilir. Sabit sürücünüz sabit bir tıkırtı veya gıcırdama sesi çıkarmaya başlarsa, hemen çalıştırmayı bırakın. Bu, kafalarının tabaklara zarar verdiğinin bir işareti olabilir. Baş arıza veri kurtarma teknisyenlerimiz, verilerinizi çöken sabit sürücünüzden kurtarmak için gerekli araçlara ve deneyime sahiptir.

Mühendislerimiz, Class-100 temiz oda iş istasyonlarımızda sabit diskin durumunu değerlendirir. Okuma/yazma kafalarını ve veri depolama plakalarını hasar açısından inceliyoruz. Plakaların perdahlanması gerekip gerekmediğini ve okuma/yazma kafalarını değiştirmenin ne kadar zor olacağını belirliyoruz. Tüm bu verileri bir fiyat teklifi ve başarı olasılığı formüle etmek için kullanıyoruz.

Harddisk Kafa Vurma  problemlerinde, laboratuvar ortamı dışında ve uzman olmadan müdahale edilmesi son derece yanlıştır.

harddisk kafa vurma

harddisk kafa vurma

Bir miktar tıklama normaldir ancak tekrarlanan yüksek sesli tıklama genellikle kafa arızasının bir işaretidir ve bu durumda veri kurtarma yapılabilir . Temel olarak, bir hatanın ardından sürekli olarak yeniden başlatmaya çalışan sürücüden sürekli bir tıklama sesi gelir ve yine, mümkün olan en kısa sürede makinenizi kapatmanız gerekir.

Kafa çarpması, bir sabit sürücünün okuma-yazma kafasının plaka ile temas etmesinden kaynaklanır. Bu olduğunda, bir okuma-yazma kafası, plakalardan birinin üzerindeki manyetik kaplamayı yok eder. Küçük toz parçacıkları genişleyerek diğer kafaların birden çok plakalı sürücüde çarpmasına neden olur. Aynı süreç tekrar tekrar olur ve büyük hasara neden olur. Bu hasar, plakalarda manyetik kaplama kalmamasına neden olur.

Kaliteli bir veri kurtarma laboratuvarının güvenli ortamı olmadan verileriniz gitmiş gibi olur.

Sabit disk kafası arızası için kendin yap çözümü yoktur ve uygun araçlara sahip olmayan herkesin, bilgisayarları ileri geri bilseler bile, arızalı kafalara sahip HDD’leri güvenilir bir şekilde onarabilme şansı son derece düşüktür.

Sabit disklerin hareketli parçaları vardır ve bir şeyler hareket ettiğinde genellikle ses çıkarırlar. Başka bir deyişle, bir araba motoru gibi, sabit sürücünüz gürültülü ve sağlıklı olabilir. Yine de bazı sesler bir şeylerin ciddi şekilde yanlış olduğunu gösteriyor.

Harddisk Kafa Vurma, Tipik olarak, sabit diskler, özellikle açılırken veya verilere erişilirken/depolanırken veya tıklama sesleri duyulurken düşük tonlu vızıltı veya sızlama sesleri çıkarır. Bunlar genellikle tamamen normaldir ve endişe nedeni değildir. Ayrıca, insanların, makinelerinin fanından kaynaklanan gürültü nedeniyle sabit disklerinde bir sorun olduğunu varsaymalarının alışılmadık bir durum olmadığını da belirtmekte fayda var.

harddisk kafa vurma

harddisk kafa vurma

Neyse ki, bu kadar çok birinci sınıf laboratuvar varken ve özellikle de sabit sürücünüzü en iyilerine gönderebildiğiniz zaman, bir tıklama sabit diski verilerinizin sonu olmak zorunda değildir.

Bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız panik yapmayın. Ardından, sabit sürücünüzün bir kafa çarpması geçirmesi durumunda nasıl düzeltileceği konusunda tavsiye aramaya karar verirseniz dikkatli olun. Bu, verileri kurtarmak için hassas bir işlemdir. Bu nedenle, verilerinize değer veriyorsanız kendi kendini kurtarma uygulamalarını denemenizi önermiyoruz. Nedeni basit: Muhtemelen mümkün olan en iyi kurtarmayı etkileyecek doğru araçlara ve deneyime sahip değilsiniz

Firmamız harddisk kafa atma çözümlerinde fiziksel müdahale ile veri kurtarabilmektedir. Lütfen bizimle iletişime geçiniz..

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı