(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Ses Sorunu Çözümü

Anasayfa » Harddisk Ses Sorunu Çözümü

Harddisk ses sorunu çözümü,  Sabit sürücüler genellikle neredeyse sessizdir, ancak bazıları erişildiğinde veya kapatıldığında sessiz bir tıklama sesi çıkarır – bu normaldir.

Ses gelen harddiskin sesini azaltmak veya tamamen yok etmek mümkün değildir.

Harddiskinizden anormal derecese ses geliyorsa optik okuyucu başlıkları arızalanmıştır. Buna kafa vurma deriz. Bu durumdaki harddisklerin içinden ancak veriler kurtarılabilir.

Öte yandan, yalnızca ara sıra sesleri veya daha önce hiç duymadığınız sesleri (tıklama, gıcırdama, titreşim veya gıcırtı gibi) duymaya başlarsanız, sabit sürücünüz arızalanıyor olabilir.

Gürültünün kaynağının sabit sürücü olduğunu ve farklı bir donanım bileşeni olmadığını doğrulayın.

Örneğin, güç ve veri kablolarını sabit sürücüden çıkarırsanız ancak bilgisayarı açtığınızda hala gürültü duyuyorsanız, sorunun sabit sürücüde olmadığı açıktır.

Harddisk Ses Sorunu Çözümü

Harddisk Ses Sorunu Çözümü

Arızalı bir sabit sürücüyü onarmanın iyi bir yolu olmadığından, düzenli yedeklemeler yaparak verilerinizi korumak çok önemlidir.

Güncel bir yedeklemeyle, bir sabit sürücü arızasından kurtulmak, yeni bir sürücü kurmak ve verilerinizi geri yüklemek kadar basittir.

Verilerinizi yedeklemenin en iyi yolu, dosyalarınız bulutta tutulduğu ve kaybolma veya yok edilmeye daha az duyarlı olduğu için çevrimiçi bir yedekleme hizmetidir.

Ancak, daha hızlı bir yöntem ücretsiz bir yedekleme programı kullanmaktır ; bu programlardan bazıları, dosyaları arızalı sabit sürücüden kopyalayabilir ve bunları yeni, çalışan bir sabit sürücüye koyabilir.

(SSD’ler) manyetik sabit sürücü gibi hareketli parçalar yoktur, bu nedenle dönen bir sabit sürücüde olduğu gibi bir arıza duymazsınız.

Harici hard diskler de ses çıkarır. Bu sesler, sürücü bir güç veya kablo bağlantısı sorunu nedeniyle bilgisayara bağlandığında ortaya çıkar.

Harddisk ses sorunu çözümü, Güç adaptörünü uzatma kablosu yerine doğrudan duvara takarak, daha kısa bir USB kablosu kullanarak, veya sabit sürücüyü bilgisayarın arkasındaki bir USB bağlantı noktasına bağlayarak harici bir sabit sürücüden gelen sesleri düzeltmeyi deneyin. ön yerine.

Parçalanmış bir sabit sürücü, ek sürücü etkinliği oluşturur. Sabit sürücünüzün ömrünü uzatmaya yardımcı olması için ücretsiz bir birleştirme programı kullanın , ancak çoğu gürültülü sabit sürücüdeki sorunu muhtemelen çözmeyecektir.

Harddisk ses sorunu çözümü

Harddisk ses sorunu çözümü

Sabit sürücü, bilgisayardaki tek bileşen değildir. Ayrıca güç kaynağınız, fanınız, disk sürücünüz ve gürültü çıkarabilecek başka şeyler de var.

Neye bakılması gerektiğini anlayabilmeniz için gürültünün nereden geldiğini anlamak önemlidir. Harddisk kafa atma makalemizi okuyabilirsiniz.

Bilgisayarınızda belirli bir programı veya pencereyi açtığınızda, giderek artan bir ses duyabilirsiniz; bu, bir sabit sürücü gürültüsüyle karıştırılması kolay bir şeydir.

Bu büyük olasılıkla, disk sürücüsünde, bilgisayarın bundan veri okuyabilmesi için öncekinden daha hızlı dönen bir disk olduğu anlamına gelir, bu normaldir.

Harddisk ses sorunu çözümü,

harddisk ses sorunu cozumu

harddisk ses sorunu cozumu

Fiziksel hasar

Yakın zamanda harici sürücünüzü düşürdünüz mü? Veya herhangi bir şekilde aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kaldı mı?

Sabit sürücünüz düşürüldüyse, ateşe maruz kaldıysa veya üzerine su döküldüyse, bu, tıklamanın oluşmasına neden olabilir.

Aşınma ve yıpranma

Sabit diskler sonsuza kadar sürmez. Yıllardır bir sabit sürücünüz varsa ve kısa süre önce tıklamaya başladıysa, başarısız olabilir. Tıpkı sonunda pes eden bir araba motoru gibi, bir sabit disk de olabilir.

Genellikle bu, aktüatör kolu aşındığında ve arızalandığında olur.

Harddisk ses sorunu çözümü, Elektrik Problemleri

Harddisk ses sorunu çözümü, arızalı bir güç kaynağı ünitesi nedeniyle sabit sürücünüz yeterli güç alamayabilir.

Alternatif bir güç kaynağı kaynağınız varsa, tıklamaya neden olup olmadığını görmek için bunu test edebilirsiniz.

Bu sorunlara güç dalgalanmaları ve elektrik fırtınaları da neden olabilir. Sabit sürücü devre kartınız da ilgili bir sorun olabilir.

Okuma/Yazma Kafası Yanlış Hizalaması

Düşme nedeniyle veya sabit sürücünüzü dikkatli bir şekilde kullanmama nedeniyle okuma/yazma kafaları hizada değilse, sabit sürücü tık sesinin oluştuğunu duyacaksınız.

Sabit sürücünüzün üretici verilerinin depolandığı bir bölümü vardır; bu, servis alanı olarak bilinir.

Bu hasar görürse, sabit sürücünüz düzgün çalışmayacaktır. Aktüatör kolu ileri geri sallanarak bilgiyi bulmaya çalışır ve duyduğunuz tıklamaya yol açar.

Hasarlı Disk Tabağı

Disk plakası hasar görmüşse, aktüatör kolu düzgün çalışmayacaktır. Tabağı bulmaya çalışacak ve ileri geri sallanacak, bu da bir tıklama sesiyle sonuçlanacaktır.

Üretici Hatası

Üretim hataları, hatalı parçalar veya bellenimle ilgili sorunlar nedeniyle birçok sabit sürücü arızalanır.

Herhangi bir hasar görmemiş nispeten yeni bir sabit sürücünüz varsa, sorun bu olabilir. Genellikle bu, üreticinin garantisi kapsamındadır, ancak bunlar, üzerindeki verileri değil, yalnızca sürücüyü kapsar.

Daha fazla bilgi için tıklayınız..

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı