(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma

Anasayfa » Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma

Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma, Çok eskiden veri kurtarma konusunda en büyük sıkıntı olarak görülen harddisk plaka hasarı, bugün bile çoğu laboratuvar’da yapılmayan bir işlemdir.

Teknolojinin gelişimi bilgisayar teknolojisinde yenilikleri sağlarken, veri kurtarma alanında da aynı şekilde gelişim göstermiştir. Eğer size harddisk’inizin plakası çizilmiş ve artık verilerinize ulaşılamayacağı gibi bir şey söylenmişse vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Plakasi Cizilmis Harddiskten Veri Kurtarma

Plakasi Cizilmis Harddiskten Veri Kurtarma

Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma

Harddisk Plakası Nedir?

Plakalar, hardisk üzerindeki yüzeyi incel bir platin gibi sarmış olan alaşım katmanlardır. Cihazlarınızın üzerindeki tüm verileriniz harddisk üzerinde tutulur. Modern disk plakalarının çapı 2,5 inç ya da 3,5 inçtir. Yani CD veya DVD gibi düşünülebilir, lakin daha küçük ve daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Harddiskler verileri farklı bir şekilde depolar. CD’ler optik veri depolaması yaparlar. Yani diskler üzerinde küçük çukurluklar vardır ve lazer çukurları 0 şeklinde aralarındaki boşlukları 1 olarak okuyabilir. Yani disk üzerindeki 0’lar ve 1’ler tüm veriler demektir.

Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma

Plakası Çizilmiş Harddiskten Veri Kurtarma

Sabit disklerdeki plakalar ise manyetik depolama sağlar. Yüzeylerine baktığınızda düzdür. Platin ve metalden yapılmış ince manyetik alt tabakası vardır. Disklerin nerelerinin 0 olduğu ve nerelerinin 1 olduğu diskin üzerindeki alanın küçük kısımları manyetik alanı tarafından belirlenir. Harddisk plakalarının üzerinde milyarlarca manyetik alan vardır ve sabit diskin içinde birkaç plaka bulunur.

Harddisk içindeki küçük okuma yazma kafaları plakalardan verilen manyetik sinyalleri alabilir ve değiştirebilir. Verilerin okunabilmesi için plakanın mıknatıslanmış yüzeyi ile üretilen bir elektrik sinyali kafanın içinden geçer.

Verilerin yazılması için elektrik sinyali diğer tarafa gider ve plakaların küçük sensörünün manyetik alanını değiştirir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz karmaşık işlem her defasında yapılır. Sürücü bu işlemleri çok hızlı bir şekilde yapar, fakat bazen de bu işlem esnasında harddisk üzerinde çizikler meydana gelebilir.

Harddisk Plakası Nasıl Temizlenir?

Harddisk plakalarının temizlenmesi CD’ler kadar kolay değildir. Bir harddiskte kir ya da toz varsa bu durumda temizlenmesi işleminin mutlaka laboratuar ortamında olması gerekir.

Harddiskinizde yaşadığınız sorunlardan dolayı verilerinizi alamıyorsanız https://database.com.tr/ adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı