(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

22 Ocak 2024
79 kez görüntülendi
Bozuk Harddisk Veri Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bozuk harddisk veri kurtarma işlemleri sıklıkla merak edilir. Harddisk veri kurtarma, son yıllarda en çok aranan hizmetler arasında yer alır. Çünkü günümüzde bilgisayarlar, fotoğraflar, videolar, belgeler gibi pek çok veriyi depolar. Hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen bilgisayarlarda çeşitli nedenlerden dolayı veri kaybı yaşanabilir.

Cihazların veri depolamasında, genelde insan eylemlerinin sebep olduğu ve diğer yandan yıpranma ve çeşitli faktörlerden kaynaklanan veri kaybı durumlar görülebilir. Bunun sonucunda dosyalar kaybolabilir ve verilere ulaşmak mümkün olmayabilir. Ancak bozuk harddisk veri kurtarma işlemleri ile verilere tekrardan erişmek söz konusu olabilecektir. Çoğu veri kaybı çözülebilir. Bunun için en iyi yöntem, veri kurtarma hizmetleri almaktır.

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma Nedir?

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma

Bozuk harddisk veri kurtarma, kullanıcı tarafından klasik yöntemler ile verilere ulaşılamadığında devreye girer. Bir bilgisayarın harddiskindeki verileri kurtarma işlemine verilen isimdir. Harddiskler kullanıcıların programlar, fotoğraflar, elektronik tablolar, videolar ve belgeler gibi çok çeşitli verilerini depolar. İnsanlar ve PC arasındaki etkileşim için bu tür veriler gereklidir.

Normal şartlarda bu verilere bilgisayarın kendisinden ya da harici sabit diskten erişmek mümkündür. Problem, bilgisayara fiziksel zarar verilmesi ya da dosyaların kalıcı olarak silinmesi gibi durumlarda erişimi önleyen durumların çıkmasıdır. Bu tip gelişmelerde ise dosyalara ulaşmak için müdahalede bulunulması lazımdır. Aksi durumda veri kaybı sorunu gündeme gelir.

Harddisk Veri Kaybı Neden Olur?

Basit dosya silme işlemleri, elektriksel ya da mekanik sorunlar gibi pek çok nedenden dolayı harddisk bozulabilir ve arıza alabilir. Bunun sonucunda ise veri kaybı problemi gündeme gelir. Oluşan hasara bağlı şekilde harddiskin mekanik olarak tekrardan yapılandırılması gerekebilir ya da sadece bazı veriler bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Harddisk veri kaybı nedenleri ise şunları içerir:

 • Virüs ve kötü amaçlı yazılım saldırıları
 • Bilgisayarın yanlış kapatılması
 • Dosyaların kalıcı olarak silinmesi
 • HD biçimlendirme
 • Elektrik kesintileri veya ani artışlar
 • Aşırı sıcak
 • Zaman aşımı
 • Su veya yangın hasarı

Harddisk veri kaybının temel sebeplerinden biri mekanik hasarlar olur. Harddiskler, her çeşit darbeden etkilenebilecek hassas bileşenler içerir. Bir cihaz yere düştüğü zaman ya da toza veya küflenmeye maruz kaldığında harddiskin parçaları hasar görür. Elektrik problemleri de oldukça yaygındır. Mesela elektrik kesintisi ya da elektrikteki ani artışlar, cihazın sık olarak açılıp kapatılması da harddiskin zarar görmesine neden olur. Ayrıca dosyaların geri dönüşüm kutusundan kalıcı olarak silinmesi durumunda da yine bozuk harddisk veri kurtarma işlemlerinin yerine getirilmesi gerekebilir.

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma

Bozuk harddiskler, bazı nedenlerden dolayı verilere erişmeyi önler. Bunlar:

 • Veri okuma ve yazma işlemlerindeki hatalar.
 • Elektrik kesintileri ya da ani elektrik artışları.
 • Aşırı ısı ya da nem.
 • Virüs ve kötü amaçlı yazılım saldırıları
 • Sabit sürücüde fiziksel hasar.

Bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda bozuk bir harddiski hemen anlayabilirsiniz. Sistem, konumun mevcut olmadığını belli eden uyarılar verir. Çoğu durumda harddisk ses çıkarır, yavaşlar, çökebilir ve verilere erişmenizi önler. Harddisk ile ilgili bir sorun ile karşılaştığınız zaman erişebileceğiniz dosyaların yedeğini almalısınız ve diske başka bir şey kaydetmemelisiniz. Peki, bozuk harddisk veri kurtarma nasıl yapılır? Bunun için bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Bozuk bir harddiskten dosyaları kurtarma işlemleri tanıya bağlı şekilde değişiklik gösterir. Probleme neyin yol açtığına bağlı olarak farklı önlemlerin alınması gerekebilir. Genellikle bozuk dosyalar kurtarılabilir. Çünkü bu veriler hala disk üzerinde kayıtlıdır. Sadece onlara erişmek sorun olur.

Harddisk indeksindeki dosyalara tekrardan erişim sağlayabilecek araçları kullanmak söz konusudur. Windows Hata Denetleme aracını kullanarak bozuk harddiski kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için disk sürücüsü üzerine gelin ve sağ tıklayın. Ardından özellikler, araçlar ve hata deneyimi işlemlerini yapın. Bu sayede sistem, hataları düzeltmek için harddiski tarar.

Problem ciddi değil ise bu kontrol hatayı düzeltebilir ve dosyalara tekrardan erişim sunar. Mevcut başka bir araç diski kontrol etmek için ChkDsk komutunu kullanmanıza imkan tanıyan Windows Komut İstemi olur. Öte yandan harddisk veri kurtarma yazılımları ile de yeniden verilere ulaşma şansınız vardır. Eğer ki, tüm uygulamaları denemenize rağmen verilere ulaşamıyorsanız; bu noktada bozuk harddisk veri kurtarma hizmeti almanız gerekir. Profesyonel yardım ile harddisk verilerine tekrardan ulaşırsınız.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı