(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

14 Şubat 2022
997 kez görüntülendi
Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler


Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler , Seagate
 , 13 Ocak’ta, HGST ve Samsung tarafından üretilen benzer disklerle doğrudan rekabet eden 10 TB helyum dolu bir model olan şimdiye kadarki en yüksek kapasiteli kurumsal sabit diskini tanıttı.

Hava yerine helyumla doldurulduğundan, 3,5 inç Seagate Enterprise Capacity HDD, dahili bileşenlerinde doğal olarak daha az sürtünmeye sahiptir, bu da standart HDD’lerden daha soğuk ve daha az güçle çalışmalarını sağlar. Helyum geçirmez olması ayrıca sel gibi dış etkenlerden çok daha az etkilenmesini sağlar.

Samsung, geçen sonbaharda tanıttığı 16 TB sabit disk ile mevcut kapasite rekoruna sahip olabilir, ancak şu anda 7.000 dolara mal oluyor ve muhtemelen fiyat en az yüzde 50 düşene kadar birçok dilek listesinde yüksek olmayacak. HGST , 10 TB helyum sürücüsü Eylül 2014’te piyasaya çıktığından bu yana grubun en ilerisi olabilir .

Seagate, yeni diskini, görünürde tavan olmadan sürekli genişleyen bulut tabanlı veri depolama ihtiyaçlarına yönelik olarak hedefliyor.

10 TB HDD, standart 3,5 inç disk tasarımını kullanır ve yedi plaka ve 14 kafa içerir. Seagate, diskin 10 TB HDD için endüstrinin en düşük güç/TB oranına ve ağırlık özelliklerine sahip olduğunu söyledi. Şirket, bunun, işletmelerin raf başına petabaytları artırmalarına yardımcı olmak için yüzde 25 daha fazla yoğunluğa ayrıldığını söyledi.

Seagate, yeni HDD’nin bulut veri merkezi yöneticilerinin artan veri hacmini daha hızlı yönetmesine yardımcı olmak için gelişmiş önbelleğe alma algoritmaları kullandığını söyledi.

2,5 milyon saatlik iyileştirilmiş bir MTBF (arızalar arasındaki ortalama süre) sunar ve 7×24 çok sürücülü bir ortamda müşterilere tutarlı performans sağlar. Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD, hem 6 GB/sn SATA hem de 12 GB/sn SAS arabirimlerinde mevcuttur.

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

10 TB Kurumsal Kapasiteli HDD, sabit disk pazarındaki dengeyi yeniden sağlayabilir: Seagate’in ana rakibi Western Digital’in bir markası olan HGST, 2013’ün sonunda 6 TB Ultrastar He6 sürücüsünü sevk ettikten sonra helyum teknolojisinde erken bir liderlik elde etti.

Seagate’in yeni diskleri web ölçeğindeki veri merkezlerini hedefliyor ve ilk kullanıcıları arasında Çinli altyapı devleri Alibaba ve Huawei bulunuyor.

Kıdemli başkan yardımcısı Mark Re, “Yıllarca süren kapalı sürücü teknolojisi araştırmamız ve geliştirmemiz üzerine inşa edilen yeni helyum tabanlı kurumsal sürücümüz, dünya çapındaki veri merkezli kuruluşların büyüyen depolama işlerinin ihtiyaçlarını çözmelerine yardımcı olmak için tam olarak tasarlandı” dedi.

Helyum, havadan daha az direnç sunan bir soy gazdır: bu basit özellik, helyumla doldurulmuş sabit disklerin daha düşük güç gereksinimlerine, ağırlığa, disk titreşimine, mekanik aşınmaya ve sürücü sıcaklığına sahip olmasını sağlar. Bu yaklaşımdaki ana zorluk, sürücünün kullanım ömrü boyunca gazı muhafaza içinde kapalı tutmaktır.

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

Seagate 10tb Helyum Dolgulu Sabit Sürücüler

Seagate veri kurtarma daha önce 10 TB HDD’yi 2015 sonundan önce teslim edeceğine söz vermişti, ancak ürün ertelendi. Çok yakın zamana kadar, şirketin helyum kullanıp kullanmayacağı belli değildi – Shingle Manyetik Kayıt (SMR) ve Isı Destekli Manyetik Kayıt (HAMR) gibi teknolojiler hakkında her zaman daha sesliydi.

Seagate’in sessizce Western Digital’in Helioseal teknolojisine kendi yorumunu hazırladığı ortaya çıktı.

10 TB Kurumsal Kapasiteli HDD, yedi plaka ve 14 kafa ile standart 3,5 inç form faktöründe gelir. Şu anda yazma hızı pahasına kapasiteyi artırabilecek SMR kullanıp kullanmadığı net değil. Cihaz, hem 6Gb/s SATA hem de 12Gb/s SAS sürümlerinde mevcuttur.

Helyum kullanmak Seagate’in yalnızca kapasitesini değil, güvenilirliğini de artırmasını sağladı. 10 TB sürümü, 2.5 milyon saatlik Arızalar Arası Ortalama Süre (MTBF) olarak derecelendirilmiştir; bu, geleneksel sürücülerinin derecelendirmesinden önemli ölçüde daha fazladır – yaklaşık 2 milyon saat MFTB.

Huawei’de depolama ürünleri başkanı Fan Ruiqi, “Günümüzde giderek artan oranda artan veri miktarıyla, her zaman daha düşük ek yük ile daha iyi performans sunan depolama çözümleri arıyoruz” dedi.

“Seagate’in yeni Enterprise Capacity 3.5 HDD’si, güç ve ağırlıktaki iyileştirmelerle birlikte inanılmaz bir kapasite sunarak bu talepleri karşılamamıza yardımcı oluyor ve bu da maliyetlerimizi önemli ölçüde azaltmamızı sağlıyor.”

Western Digital , Aralık ayının sonunda çok benzer bir disk olan 10TB Ultrastar He10’u göndermeye başladı . Seagate, HDD’sinin daha düşük ağırlık ve daha düşük güç tüketimi sunduğunu iddia ediyor. Ancak, SMR kullandığı ortaya çıkarsa, Western Digital disk, performans özellikleri açısından aslında 10 TB Kurumsal Kapasiteli HDD’yi geçecektir.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı